Едва ли има човек, който да не обича сладки, сочни, ароматни череши. Те впечатляват с вкуса и аромата. Ако сте решили да засадите черешово дърво в градината си, трябва не само да изберете подходящ сорт, но и подходящо място за засаждане. Също така е важно процедурата по засаждане на тази овошка да се извърши правилно.
В случая трябва да знаете кога и как е най-добре да засадите дървото, както и какво точно да добавите в дупката. Освен това преди подготовка на ямата за засаждане почвата трябва да се подхрани, а след поливане на засадената овошка с вода, почвата се поръсва с торф или хумус.
Къде и кога да засадите черешови дървета
Градинарите съветват да засаждате череши или през есента, когато почвата все още не е замръзнала, или в началото на пролетта, дори преди активиране на движението на соковете през съдовете на дървото. За засаждане са подходящи както едногодишни, така и двугодишни разсади от череши. Основното е, че те трябва да имат добре развита коренова система. Височината на едногодишните трябва да бъде 70-80 сантиметра, двугодишните трябва да са около метър.
Резитба на черешата през есента за богата реколта - ето какво трябва да знае всеки градинар
Череша не обича сянка. За нея са подходящи само открити слънчеви места. Ако изберете място, което е защитено от силни северни ветрове, черешовото дърво ще расте по-бързо и ще дава плодове по-активно.
Почва за засаждане на череши
Черешите растат добре на култивирана, плодородна почва. Приоритет е слабата киселинност. Почвата, която е твърде глинеста, песъчлива или торфена, не е подходяща. Черешите не обичат излишната влага.
За да засадите черешово дърво, трябва да изкопаете почвата и да нанесете следната смес на квадратен метър площ: оборски тор - 4-6 кг, суперфосфат - 60-70 грама, калиева сол - 30 грама.
Как да засадите черешови дървета през пролетта
Черешите дават добра реколта, ако са засадени до други черешови дръвчета. Разстоянието между дърветата при засаждане трябва да бъде най-малко 3 метра.
Потапете разсада във вода за 7 часа.
Ширината на дупките за засаждане трябва да бъде 60-80 сантиметра, а дълбочината - 50-60 сантиметра.
Стените на ямата трябва да са стръмни (без стеснения надолу).
Запълнете дупката с една трета почва, направете могила в центъра и я поръсваме с плодородна почва без торове.
Поставете разсада в ямата върху могила и наполовина покрийте корените, като разклащаме, за да няма кухини.
След това изсипете кофа с вода.
При засаждане не задълбочавайте кореновата шийка. За да направите това, по време на засаждането трябва да повдигнете разсада с 4-5 сантиметра. В бъдеще, когато почвата се утаи, кореновата шийка ще бъде на нивото на почвата.
Утъпкайте земята около разсада с крак, полейте с още една кофа с вода и поръсете с торф или хумус.
Завържете разсада на кол, за да не се люлее от вятъра.
Трикът с черешата през октомври за обилна реколта